Share | 
 

 Realia

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
Czarny Stalker
Admin
Liczba postów : 359
Join date : 19/05/2018
avatar
PisanieTemat: Realia
Życie w Chabnem

Chabne to niewielkie miasteczko, które żyje z reguły spokojnym rytmem. Jego historia sięga roku 1986, kiedy to w grudniu oddano do zamieszkania pierwsze bloki. Mieścina w tamtym czasie kusiła nowymi miejscami pracy wszystkich, którzy zostali przesiedleni z Czarnobyla, Prypeci i innych miejscowości dotkniętych katastrofą. Życie Chabnego kwitło aż do czasu, gdy Zona poszerzyła się po raz pierwszy — w tamtym momencie z miasteczka wyprowadziła się spora część mieszkańców, a zostali jedynie ci, których z tym miejscem związał sentyment lub upór. Obecnie mieszkańców jest tu tylu, że każdy każdego zna, a przynajmniej kojarzy.
 Chabne zasłynęło w mediach z tego, że jest nazywane miastem z pogranicza — obecnie znajduje się najbliżej Kordonu na południu Zony ze wszystkich zamieszkałych mieścin. Często, poza miejscowymi, widać tu wojskowych szukających osób powiązanych ze stalkerami, samych stalkerów oraz reporterów z różnych stron świata, którzy liczą na przechwycenie ciekawych informacji. Są tu miejsca pracy, choć jest i bezrobocie; niewielu jest tutaj obecnie młodych ludzi, bowiem większość uciekła, w poszukiwaniu lepszego życia i zarobków.
 W Chabnem można podjąć edukację na trzech pierwszych etapach; nie ma tu uniwersytetów. Można tu znaleźć szkołę ogólną, liceum (łączy ze sobą i profile zawodowe i klasyczne), gimnazjum, kolegium; kolegium i liceum są w jednym budynku, szkoła ogólna i gimnazjum mają osobne ze względu na ilość uczęszczających tam uczniów. Oczywiście, funkcjonuje tu też przedszkole.
 Ludzie tutaj pracują głównie na roli, ale i w usługach — znajdują się tu lokale takie jak restauracje czy kawiarnie, kursuje kilka linii autobusowych i busowych (łączących Chabne z Lwowem, Sławutyczem, Kijowem i mniejszymi miasteczkami), funkcjonują taksówki. Największym obiektem handlowym jest niezbyt duża galeria, która ma, łącznie z parterem, dwa piętra. Jeśli chodzi o obiekty sportowe — te przy szkołach są dostępne dla wszystkich mieszkańców, w związku z czym można zapisać się na basen, do drużyn sportowych itd.
 Miasteczko, zgodnie z tym, co oznacza jego nazwa, jest w pewien sposób ukryte; od północy oddzielone jest od Zony młodym lasem, a ziemia miejscami jest glebą bagienną. Od południa znajdują się przedmieścia, na które składają się gospodarstwa i pola uprawne. Krajobraz miasteczka to przede wszystkim bloki z wielkiej płyty, mające od czterech do dziesięciu pięter. Można tu jednak znaleźć domy jednorodzinne, jednak raczej z daleka od centrum, a bliżej gospodarstw, znajdujących się na obrzeżach miasta.
 Codziennością dla mieszkańców jest widywanie wojskowych patroli i życie w świadomości, że lada dzień mogą zostać wyproszeni z własnych domów, tak jak w 1986 z Czarnobyla lub Prypeci i jak w 2006 z innych miasteczek pochłoniętych przez Zonę. Chabne, za sprawą swojego położenia, jest podejrzewane o bycie wchłoniętym i odgrodzonym w przeciągu kilku kolejnych lat. Jest też narażone na ucieczki mutantów ze Strefy, choć takie przypadki są raczej odosobnione i od razu ukrywane przez wojsko.


Życie w Zonie

Warunki życia w Zonie są tragedią prawie taką, jak wybuch w ’86. Ciężko jest tu o podstawowe zasoby do życia, jeżeli podróżuje się w pojedynkę. Codzienną dietą stalkerów jest mięso mutantów (wedle zasady „zjedz lub zostaniesz zjedzony”), nieczęsto świeża żywność sklepowa bądź robiona samemu i silnie mineralizowana woda, wzbogacona o gorzki smak leków. Niełatwe jest też znalezienie dobrej, działającej broni, a o tej pochodzącej z państw zachodnich wielu stalkerów jedynie słyszało — w ich uzbrojeniu dominują podstarzałe karabiny konstruowane jeszcze za czasów Związku Radzieckiego. Nie ma tu wielu pojazdów; mieszkańcy Zony wiedzą, że poruszanie się w niej samochodami czy motocyklami jest raczej słabym pomysłem przez wzgląd na mutanty i anomalie. Poza tym, o paliwie można tu raczej pomarzyć. Stalkerzy ubierają się z reguły w ubrania zakupione jeszcze na Dużej Ziemi — połatane, poobdzierane, prane zazwyczaj jedynie w wodzie, do której zresztą dostęp jest znikomy. Co bogatsze jednostki mogą sobie pozwolić na posiadanie broni z wyższej półki bądź zaopatrzenie się w kombinezony; obie rzeczy są jednak kosztowne w utrzymaniu.  


Edukacja na Ukrainie

Chodzenie do szkoły na Ukrainie jest obowiązkowe, bezpłatne i powszechne, a obowiązek szkolny obejmuje jedenaście lat edukacji. Naukę w szkole rozpoczyna się w wieku sześciu lat. Skala ocen jest dwunastostopniowa, przy czym stopnie od 9 do 12 są stopniami najlepszymi, równającymi się polskiemu „bardzo dobre”. Edukacja na Ukrainie różni się od tej, którą znamy z polskich realiów. Nauka w szkole dzieli się na trzy etapy — elementarny (klasy I-IV), niższą szkołę średnią (klasy V-IX) oraz wyższą średnią (klasy X-XII). Nauczanymi językami, poza ukraińskim, są angielski, niemiecki, rosyjski, francuski i polski.
 Szkoły dzielą się na różne typy: ogólnokształcącą (obejmuje wszystkie poziomy edukacji), specjalistyczną (rozszerzającą niektóre przedmioty), gimnazjum (szkoła profilowana, która obejmuje drugi i trzeci etap edukacji), liceum (szkoły z trzeciego etapu, które mają profile lub specjalizacje zawodowe), kolegium (również trzeci etap edukacji, skupiają się na dziedzinach humanistycznych i kulturoznawczych) oraz szkoły zawodowe, w których naukę można podjąć po ukończeniu drugiego etapu edukacji.
 Tak jak w Polsce, ukraińscy uczniowie kończą edukację szkolną maturą, która składa się z egzaminu wewnętrznego i zewnętrznego. Studiów może się podjąć każdy absolwent, który zdał maturę. Studia, ukończone tytułem specjalisty, trwają pięć lat. Jest jednak możliwe zdobycie miana młodszego specjalisty po latach trzech (jak u nas tytuł licencjata). Dobre wykształcenie jest na Ukrainie faktyczną przepustką do lepszego życia, więc wielu młodych ludzi się o nie stara.


Używane waluty i wartość pieniądza

Trzem polskim złotym odpowiada dwadzieścia jeden ukraińskich hrywien oraz pięćdziesiąt rubli rosyjskich. W Strefie główną walutą są ruble rosyjskie, z kolei w Chabnem — hrywny. Jest to spowodowane tym, że łatwiej o kontakt z rosyjskimi przemytnikami broni i tym, że częściej z Rosji napływają zlecenia na artefakty.
Przydatny może się okazać orientacyjny cennik towarów na Ukrainie.


Klimat

Ukraina leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Zarówno w Chabnem, jak i w Zonie, można w związku z tym natknąć się na najwyższe temperatury w miesiącach letnich, sięgające 35 °C oraz najniższe w miesiącach zimowych osiągające -20 °C. Roczna suma opadów w tym rejonie to 800-1000 mm, a pokrywa śnieżna zimą utrzymuje się czasami do trzech miesięcy. Okres, gdy nie ma przymrozków, to, zależnie od roku, 150 do 180 dni. Raz na kilka lat występują tu susze. Gleby są z reguły żyzne, jednak poza ziemią zdatną do uprawy, dominują tutaj tereny podmokłe i bagienne. Tereny wokół Strefy są z reguły zalesione lub opuszczone; z racji, że świat obawia się jej rozrostu, ludzie mniej chętnie inwestują w rozwój tych okolic.


Sieć w Zonie

O dobrym Internecie w Strefie można pomarzyć — częściowo jest blokowany przez wojsko, które naraz jest niejako jego głównym dostawcą. Stalkerzy korzystają z palmtopów (PDA), rzadziej z telefonów; te pierwsze wykorzystują specjalny system utrudniający namierzenie urządzeń, które z niego korzystają. PDA mają wiele funkcji, począwszy od kontaktowych, przechodząc przez notatki, kończąc na mapie możliwej do personalizacji. O zasięgu nie ma co mówić w okolicach samego centrum; tam wojskowi nie zdołali jeszcze osiąść na dłużej, więc sieć nie jest aż tak rozwinięta.


Narodowości na Ukrainie

Znaczną większością na Ukrainie są oczywiście Ukraińcy (77,8% społeczeństwa), jednak poza nimi można w tym kraju natknąć się na przedstawicieli innych narodowości. Najliczniejszą są Rosjanie, którzy stanowią aż 17,3% społeczeństwa. Poza tym, można się tu natknąć na Białorusinów (0,6%), Mołdawian (0,5%), Tatarów krymskich (0,5%), Bułagrów (0,4%), Polaków (0,3%), Węgrów (0,3%) i Żydów (0,2%). Przedstawiciele innych, mniej licznych na Ukrainie narodowości to łącznie około 2,4% społeczeństwa.


Wskazówki na temat języków wschodniosłowiańskich

Imiona odojcowskie
Imiona odojcowskie (patronimiczne, atcziestwa) są zjawiskiem występującym we wschodniosłowiańskich państwach (ale nie tylko!). Polega ono na tym, że do imienia ojca są dodawane poszczególne końcówki — dla mężczyzn zawsze jest to —icz/wicz (w ukraińskim —ycz, —wycz), dla kobiet —na (w przypadku imion kończących się na spółgłoskę) bądź —iczna (w przypadku imion kończących się na samogłoskę). Nazwiska patronimiczne zastępują w pewnym sensie drugie imiona: za wschodnią granicą Polski nie używa się drugich imion i nie nadaje ich dzieciom. Niektóre nazwiska rodowe mają formę przypominającą skrócone patronimiki, jednak nie wykluczają ich posiadania przez postacie. Przykładowe pełne miana z patronimikami to: Fiodor Michajłowicz Dostojewskij, Anna Andriejewna Gorienko.

Zasady konstrukcji nazwisk
Rosyjskie nazwiska mają kilka charakterystycznych dla tego języka końcówek: —ow, —skij (dla rodzaju męskiego), skaja (dla rodzaju żeńskiego), —in.
Końcówkami charakterystycznymi dla nazwisk ukraińskich są —skyj (dla r.m.), —skaja (dla r.ż.), —uk, —ko.
Nazwiska białoruskie zazwyczaj mają końcówki pochodzące z języków: rosyjskiego, polskiego i ukraińskiego.

Transkrypcja alfabetów
Istnieją różne transkrypcje cyrylicy, przy czym na forum zalecane jest używanie transkrypcji polskiej; w przeciwieństwie do międzynarodowej, jest dokładniejsza pod względem oddawania dźwięków odpowiadających znakom z cyrylicy. Poniżej znajdują się transkrypcje polskie cyrylicy rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej, ponieważ są to najpopularniejsze języki w Zonie.
Przekład znaków z języka rosyjskiego na polskie litery prezentuje się następująco:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
RUSPLRUSPLRUSPL
А аAБ бBВ вW
Г гGД дDЕ е je
Ё ёjoЖ жŻЗ зZ
И иIЙ йJК кK
Л лLМмMН нN
O оOП п PР рR
С сSТ тTУ уU
Ф фFХ хchЦ ц C
Ч ч czШ ш szЩ щ szcz
ъtwardy
znak
ыyьmiękki
znak
Э эeЮ юjuЯ я ja

Analogiczna tabela dla alfabetu ukraińskiego:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
UKRPLUKRPLUKRPL
А аAБ бBВ вW
Г гHҐ ґGД дD
E eEЄ єjeЖ жŻ
З зZИ иYІ іI
Ї їJiЙ йJК кK
Л лLМ мMН нN
О оOП пPР рR
С сSТ тTУ у Y
Ф фFХ хchЦ ц c
Ч чcz Ш шszЩ щszcz
Ь ьmiękki
znak
Ю юjuЯ я ja

Przydatne linki:
- Imiona rosyjskie: 1, 2
- Nazwiska rosyjskie: [/url]1, 2
- Imiona i nazwiska ukraińskie: 1, 2
- Imiona białoruskie: 1
- Rusklaviatura, strona przekładająca znaki łacińskie na rosyjską cyrylicę.
Powrót do góry Go down
 
Realia
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
To the North :: Pozostałe-
Wymiana BanneramiaegyoNorthland HighschoolAbsitOmenHogwartDreamBlackButlerBleach OtherWorldDragon Ball New Generation Rebornover-undertaleVampire KnightVampire Kingdom