Share | 
 

 Historia Strefy

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
Czarny Stalker
Admin
Liczba postów : 359
Join date : 19/05/2018
avatar
26.04.1986, godzina 01:23
Opóźnione testy bezpieczeństwa przeprowadzane na niestabilnym reaktorze doprowadzają do jego znacznego przegrzania i mimo próby zahamowania reakcji łańcuchowej, zaledwie minutę później dochodzi do eksplozji. Wybuch pary wysadził osłonę antyradiacyjną samego reaktora, powodując tym samym kolejną eksplozję, w wyniku której do atmosfery przedostał się radioaktywny pył. Dawka promieniowania kilkukrotnie przekraczała śmiertelną, za sprawą czego wielu pracowników elektrowni zmarło, a kolejni nabawili się choroby popromiennej.
 Choć akcja gaśnicza rozpoczęła się szybko, bo ledwie kwadrans po wybuchu, reaktor płonął przez dziewięć dni. Likwidatorzy, bowiem właśnie tak określono ludzi odpowiedzialnych za ugaszenie pożaru, poświęcali swoje zdrowie, a niekiedy i życie, podejmując się pracy przy elektrowni. Ich ochrona przed promieniowaniem była dość prowizoryczna, użyty do gaszenia ołów zagrażał zdrowiu znajdujących się przy ruinach, nie wspominając już o trzech inżynierach, którzy podjęli się wkroczenia do elektrowni i otwarcia zaworów w zbiornikach rozbryzgowych pod reaktorem. Ludzi, którzy zginęli w wyniku akcji likwidatorskiej, chowano w ołowianych grobach, z kolei pojazdy użyte w tym czasie zostały złożone wraz z innymi odpadami na wysypisku, znanym jako cmentarzysko pojazdów.


27.04.1986, godzina 14:00
 Zapadła decyzja o ewakuacji miast Prypeć, Czarnobyl oraz innych miejscowości i kołchozów w promieniu trzydziestu kilometrów od centrum Strefy Wykluczenia, zarówno na terenie Ukrainy jak i Białorusi. Ewakuacja Prypeci miała być tymczasowa i rozpoczęła się o godzinie czternastej, ponad dobę po wybuchu. Do godziny 16:30 miasteczko miało być puste, jednak do wieczora tego samego dnia milicja wyłapywała ludzi, którzy nie chcieli odejść z miasta.
 Parę wsi, takich, jak Kopacze, zostało zakopanych w celu zneutralizowania promieniowania. Zdarzyło się jednak kilku mieszkańców gospodarstw zdecydowało się na pozostanie w swoich domach. Byli to głównie ludzie starzy, bardzo przywiązani do swojego miejsca zamieszkania. Jednym z takich ludzi jest żyjący nieopodal Limańska Leśnik, którego wielu uważa za pierwszego stalkera.
 Przesiedlonym ludziom z czasem zaproponowano zamieszkanie w oddalonym o 60 kilometrów na półno od Strefy Sławutyczu, miasteczku wybudowanym w przeciągu zaledwie dwóch lat.

Lata 1987-2005
W tym okresie pojawiają się w Zonie pierwsi stalkerzy, przy Agropromie rozpoczęto prace nad pojazdami zdatnymi do poruszania się w warunkach Strefy. Dochodzi też do rozpadu Związku Radzieckiego. Po okolicy krążą plotki, jakoby w strefie zamkniętej przeprowadzano nielegalne eksperymenty. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy otwiera śledztwo na ten temat, jednak informacje o nim nie zostają przekazane obywatelom. W 2001 do Strefy dociera zagraniczna wycieczka, która znika bez wieści i nigdy nie zostaje odnaleziona; po tym wydarzeniu Zona została otoczona wojskowym kordonem, a wstęp do jej wnętrza zostaje surowo zabroniony. Anomalie przybierają na sile.

2006
Czwartego marca tego roku niebo nad Strefą na czas dwóch godzin przybiera czerwoną barwę. Wydarzenie wydaje się mieć związek z zanikiem mocy w sieci energetycznej. Dnia dwunastego kwietnia miała miejsce pierwsza emisja, którą później określono „Wielką”. Niebo po raz kolejny rozświetla się szkarłatem, zaczynają szaleć burze, po nich nastaje cisza — następnie ziemią wstrząsa trzęsienie. Epicentrum tego zjawiska znajdowało się zaledwie kilka kilometrów od elektrowni. Podczas trwania Wielkiej Emisji wielu stalkerów i wojskowych traci życie. Odnotowano powiększenie się obrębu Zony o około pięć kilometrów, zaś w jej wnętrzu jest znacznie więcej mutantów i anomalii, ale też artefaktów.

2011
Przez lata do Zony napływają nowi szabrownicy, a informacja o możliwości przetrwania w Zonie rozeszła się po świecie. Z początku ignorowano to zjawisko, ale z czasem zaczęto wysyłać w tamte okolice coraz więcej patroli wojskowych. Stalkerzy zaczęli tworzyć społeczności, a za pierwszą frakcję uznaje się ugrupowanie o nazwie Czyste Niebo. Na początku tego roku rząd zorganizował kampanię mającą na celu załagodzenie sprawy stalkerów. W jej wyniku ponad 70 osób aresztowano, a stanowiska handlowe zostały pozamykane. We wrześniu ma miejsce druga wielka emisja, mawia się, że powstała w wyniku dotarcia grupy stalkerów do Centrum Zony. To zjawisko niszczy szeregi wielu frakcji, co doprowadza do tego, że siły zostają przetasowane. Rozpoczyna się wojna frakcji. Jakiś czas później wszelki słuch po frakcji Czyste Niebo niknie. Pod koniec października wojsko dostaje pozwolenie na strzelanie bez ostrzeżenia do stalkerów.
Powrót do góry Go down
 
Historia Strefy
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Finnick Odair
» Daniel Levitt
» Lumen Histoire
» Thaddeus Ross/Red Hulk
» Sharon Carter

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
To the North :: Strefa-
Wymiana BanneramiaegyoNorthland HighschoolAbsitOmenHogwartDreamBlackButlerBleach OtherWorldDragon Ball New Generation Rebornover-undertaleVampire KnightVampire Kingdom