Share | 

Co sądzisz o systemie reputacji?

0% 0% 
[ 0 ]
0% 0% 
[ 0 ]
50% 50% 
[ 1 ]
50% 50% 
[ 1 ]

Wszystkich Głosów : 2

Reputacja

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
Aristow
Charakterniak
Liczba postów : 115
PisanieTemat: Reputacja
Hacz polecił założyć nowy temat na to. No to zakładam.

Zona to jednak środowisko hermetyczne, więc niczym dziwnym byłoby opowiadanie sobie wzajemnie o tym czy innym stalkerze, który coś tam gdzieś tam robił. Ostatecznie ploteczki przy wódce czy ognisku to nieodłączony element tego światka.
Za wykonywane zlecenia i/lub prowadzone fabuły gracze mogliby otrzymywać punkty reputacji (ani dobrej, ani złej - po prostu siły rozgłosu). Każda ranga miałaby też pewną ilość punktów takich... hm. Stałych.
Coś takiego jak w grach. To całkiem nieźle motywowałoby graczy do brania udziału w zleceniach oraz aktywnego pisania postów. Z miejsca w rankingu mogłyby też płynąć jakieś dodatkowe bonusy, jak choćby zniżki na pewne artykuły czy dodatkowe RU w czasie zleceń.
Nie wiem. Tak mi się teraz nasunęło, że byłoby to całkiem niegłupie :V

POZA TYM - TABELKIIIII

Każda frakcja ma osiem dostępnych rang (policzyłem!) i na ich podstawie można by przydzielać punkty stałe wynikające z posiadanej rangi. Dowódca którejkolwiek organizacji niech będzie oznaczony tutaj numerem 1.
Jak bym widział taką punktację?
1. 50 punktów stałych
2. 30 punktów stałych
3. 20 punktów stałych
4. 15 punktów stałych
5. 10 punktów stałych
6. 5 punktów stałych
7. 3 punkty stałe
8. 1 punkt stały

Za każdą odbytą fabułę zwykłą bez udziału MG gracze mogliby dostawać 1 punkt reputacji. Przy akcjach z MG to właśnie Mistrz Gry mógłby decydować, jak ciężka była to batalia i przyznać graczowi do 5 punktów w tabeli.
Pierwsza trójka - podium, ofc - mogłaby czerpać pewne korzyści z zajmowanego miejsca i dużej rozpoznawalności w postaci zniżek w sklepie, nieco wyższych zapłat za zlecenia i tak dalej. To motywowałaby graczy do aktywnego uczestniczenia w misjach oraz do pisania postów. Am. No. Także ten.

Mowa: #8c7d5d
MG: #967631
Powrót do góry Go down
Drugi
Liczba postów : 271
Na razie bez głosu.

Nie wiem, może już nie myślę o tej porze, ale wydaje mi się, że dawanie takich stałych punktów tylko dlatego, że ma się jakąś funkcję, to trochę słabe jest. Już prędzej bym widział te punkty jako wyznaczniki... No, może na przykładzie. Ktoś ma 10 punktów reputacji, a chce być hersztem bandytów. Wymagane jest 50. Więc nie wskoczy na funkcję, dopóki tej reputacji nie zdobędzie.

Ale to też wydaje mi się bez sensu.

Byłbym za samym przyznawaniem punktów reputacji i tymi bonusami dla najbardziej znanych postaci. Ale kompletnie bym wyjebał z pomysłu te "stałe punkty".

mowa: color=#336666 | głos
Powrót do góry Go down
Haczyk
Siewca
Liczba postów : 218
No, bonusy brzmią bardzo okej, nawet jeśli nie ma określonego zabarwienia reputacji. Tylko co dalej.

1) można założyć, że każdy zaczyna od zera i buduje sobie reputację sam. Dość sprawiedliwe, ale przy rangach prawie przywódczych bądź takich jak technik/medyk/ktoś w luj szanowany we frakcji to chyba nie zda egzaminu.

2) można faktycznie założyć, że pewne rangi mają w tej sprawie lepiej - głównie mam na myśli te wymienione wyżej. Dajmy na to, że konowała Wolności zna pół frakcji, bo do niego chodzą po bitkach a medyka w domyśle ze świecą szukać, ale przecież zwykłego bojownika - jeśli nie jest w cholerę głośny, nie pcha się na każde zlecenie - no raczej nikt za szybko nie skojarzy.

3) można też uznać - albo osobno albo dodatkowo - że przy sprawdzaniu KP, na podstawie znaków szczególnych bądź zachowania - postać dostaje symboliczny punkcik więcej do reputacji. Może to trochę przekombinowane, ale znowu posłużę się tym bojownikiem. Załóżmy, że są dwaj kumple w Wolności. Jeden to typ szarej myszki, cień swojego głośnego i wesołego kolegi. Myszkę pewnie kojarzą z siedzenia przy głośnym i... W sumie tyle. A głośnego kojarzą z tego, że drze japę, pcha się do innych ludzi i takie tam. Dużo łatwiej też skojarzyć kogoś, kto ma charakterystyczny wygląd z jakiegoś powodu - Sroka (staruszka), Enigma (brak twarzy), Haczyk (oczojebnie rudy), Szajba (Azjata, przynajmniej póki co). W mniejszym stopniu kobiety, za sam fakt płci. Nawet jak postać byłaby cicha, to jednak można ją przez wygląd z pewnymi faktami połączyć. "Ej, to ty jesteś Chińczykiem, który (...)" i tak dalej.

4) mamy też doświadczenie. Doświadczony powinien być jednak bardziej kojarzony niż kot, tak na dobrą sprawę - pożył w Zonie dłużej, żeby przeżyć musiał podpierać się innymi, liczyć na ich pomoc, łaskę, ale w sumie nie tylko, bo pewnie też z kimś zadarł.

5) a plotki czy opinie wynikające jakoś z karty? Patrzę tu w sumie głównie na Heretyka. On w Monolicie jest kojarzony z tego, że nie ma snów o Monolicie. To jest coś niezwykłego, coś, co sprawia, że jest jakoś znany.

Jeszcze, jeszcze, co jeszcze. Coś miałem. Można ustalić jakieś "tytuły", które odpowiadają poszczególnym ilosciom tych punktów. W sensie... Żeby było łatwiej określać to, jak znana jest postać.
0-10 - kim ty kurwo jesteś
11-20 - no już trochę cię kojarzą
21-30 - znają z reguły z ksywki, może z jakiejś ploteczki
31-40 - znają cię. Po prostu od razu wiedzą, że ty to ty.
41-50 - no paaaanie. Uszanowanko.
... I dodać jakieś bonusy do tego, takie symboliczne jak zniżki, więcej rzeczy z zamówień specjalnych itd.

Ogólnie myślę, że można trochę przesiać te wątki luźne w kwestii punktów reputacji. Mam na myśli, że za łażenie ciągle z tą samą osobą jednak nie stajesz się bardziej rozpoznawalny, bo na dobrą sprawę widzi cię tylko ta jedna osoba. Nie wiem czy to nie jest już za dużo kombinowania, ale głupio by było natrzaskać 10 wątków z jedną osobą a potem powiedzieć "ha, jestem sławny", kiedy w sumie podstaw do tego nie ma. Ewentualnie uzależnić punkty (głównie w luźnych, ale w sumie nie tylko. Spójrzmy na Rostok. Tam znali się tylko Kundel i Sroka oraz Haczyk z Drugim) od poznawanych/spotykanych po raz pierwszy fabularnie (bo przecież niektórzy lubią ustalać relki z góry jako "no znają się") osób - mogłoby to zachęcić do grania z większą ilością graczy.

Mowa: #4E2A28 x MG: #603b28

Powrót do góry Go down
Aristow
Charakterniak
Liczba postów : 115
1&2) Zaczynanie od zera trochę by nie działało poprawnie. Ktoś o randze wyższej i jednak o większym doświadczeniu - bo w Zonie według historii postaci siedzi już X lat - już jednak w ten czy inny sposób jest rozpoznawalny. Taki konował właśnie na pewno też będzie znacznie bardziej znany niż byle bojownik czy żołnierz. Chyba że ten faktycznie by się pchał, tak jak mówisz, na zlecenia. Wówczas inna broszka.

3) To brzmi całkiem nieźle.

4) Tak, o tym zapomniałem xD Miałem dodać, że może na podstawie doświadczenia również działają te "punkty stałe". To brzmi nawet bardziej logicznie niż przy rangach.

5) Podpinam to pod punkt 3, bo brzmi również spoko. Tyle że na to wpływ miałaby już osoba sprawdzająca KP. Ile punktów przyznać za to czy za tamto.

Podwyższyłbym nieco progi, bo łatwo by było nastukać.

A z kolei to, o czym mówisz, utrudnia i komplikuje cały system, a w pierwotnym założeniu miał być jak najmniej skomplikowany. Niby brzmi to logicznie, że pisanie tylko z daną osobą nieco nie współgra właściwie z systemem, ale z drugiej strony to już mocno kombinowanie. Niektórzy właśnie wcześniej ustalają relacje między sobą, więc na dobrą sprawę nigdy nie napiszą wątku o tym, że się poznali w ten czy inny sposób. Tutaj duży byłby problem z postaciami, które od samego powstania siedzą w Zonie dość długo, bo głupio by tak było, że taki stalker, co to niby już stara wyga i tak dalej, a dalej nie zna stałych bywalców i się nigdy z nikim nie socjalizował. Zona to hermetyczne środowisko. Ci, co siedzą tam dłużej, muszę się znać. Kojarzyć. Na pewno nie było sytuacji, by nigdy na siebie nie wpadli, bo to jednak nie jest aż tak duża przestrzeń ani społeczność, jak mogłoby się wydawać.

Ogólnie - cienszko.

@DRUGI
No właśnie ma to sens. I tu odsyłam do punktu 1&2, bo mi się kopiować nie chce tego samego w tym samym poście.

Mowa: #8c7d5d
MG: #967631
Powrót do góry Go down
Jaskier
Liczba postów : 30
Słuchajcie, temat trochę wystygł. Ktoś jeszcze chciałby coś dodać? >: (jakby co coś dorzucę, ale... Ale... Póki co nie mam do tego głowy. Spróbuję jutro o tym pomyśleć!)

Reputacja
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1